Ropa naftowa

Ropa naftowa jest naturalną mieszaniną ciekłych węglowodorów, zawierającą rozpuszczone węglowodory stałe i gazowe oraz domieszki związków siarki, azotu i tlenu. Podobnie jak gaz ziemny występuje w przepuszczalnych i porowatych lub szczelinowatych skałach zbiornikowych, takich jak piaskowce lub wapienie. Ropa to pierwotny surowiec mineralny o podstawowym znaczeniu dla gospodarki światowej. Wraz z gazem ziemnym, węglem kamiennym i brunatnym decyduje o gospodarce energetycznej świata.

Szacuje się, że ropa naftowa odpowiada za pokrycie 36% światowego zapotrzebowania na energię pierwotną (czyli taką, która pozyskiwana jest bezpośrednio ze źródeł naturalnych). Jej dominująca rola wynika z faktu, że jest ona obecnie niemal jedynym surowcem wykorzystywanym do produkcji paliw płynnych, stosowanych do napędu środków transportu, a także używanym do otrzymywania innych produktów niezbędnych do zaspokajania potrzeb gospodarczych świata. Jest również podstawą przemysłu petrochemicznego, dzięki któremu mamy do dyspozycji m.in. rosnącą liczbę różnego rodzaju tworzyw sztucznych.

Znaczenie przemysłowe ropa naftowa zyskała w połowie XIX wieku, przy czym za kolebkę przemysłu naftowego należy uznać ziemie polskie leżące wówczas w granicach tzw. Galicji Wschodniej, zwanej potocznie Galicją, które od 1772 roku znajdowały się pod panowaniem monarchii austro-węgierskiej. Właśnie w Galicji działał twórca polskiego przemysłu naftowego oraz wynalazca lampy naftowej - Ignacy Łukasiewicz. Pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa jego pomysłu zapłonęła w 1854 roku w Gorlicach.

Zasoby, wystarczalność

Polska jest krajem stosunkowo mało zasobnym w ropę naftową.

Około 67% udokumentowanych zasobów bilansowych ropy naftowej zlokalizowane jest na Niżu Polskim, a około 27% w wyłącznej strefie ekonomicznej RP, a więc na szelfie Bałtyku. Pozostałe zasoby (6%) znajdują się na Przedgórzu Karpat i w Karpatach. Jako Niż Polski - podobnie jak w przypadku gazu ziemnego - należy rozumieć  region przedsudecki i wielkopolski oraz Pomorze Zachodnie wraz z częścią województwa lubuskiego

Zasoby ropy naftowej w Polsce wg stanu na 31.12.2022 r.

Złoża udokumentowane Złoża zagospodarowane
Liczba złóż Zasoby bilansowe Liczba złóż Zasoby przemysłowe
88 21,0 mln ton 52 9,8 mln ton

Na koniec 2022 roku w kraju udokumentowanych było 88 złóż ropy naftowej o łacznych zasobach bilansowych 21,0 mln ton. W 52 złożach zagospodarowanych, których eksploatacja jest prowadzona,​ zasoby przemysłowe wynoszą 9,8 mln ton. Więcej szczegółowych informacji o zasobach można znaleźć w Bilansie zasobów złóż kopalin w Polsce wg stanu na 31 XII 2022 r. wydanym przez Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy. 

Mapy

'

Rozmieszczenie udokumentowanych złóż ropy naftowej w Polsce

'

Szelf bałtycki

Szelf bałtycki leży w granicach Polskiej Wyłącznej Strefy Ekonomicznej, a więc obszaru na Morzu Bałtyckim przylegającym do jej wód terytorialnych. Na akwenie tym prawo do wydobywania surowców mają tylko polskie statki. W tym regionie Polski znajduje się 47% zasobów przemysłowych ropy naftowej.

Niż Polski

Niż Polski - polska część prowincji Niziny Środkowoeuropejskiej; pas nizin między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i pasem wyżyn na południu. W tym regionie Polski znajduje się 49% zasobów przemysłowych ropy naftowej.

Niż Polski

Niż Polski - polska część prowincji Niziny Środkowoeuropejskiej; pas nizin między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i pasem wyżyn na południu. W tym regionie Polski znajduje się 49% zasobów przemysłowych ropy naftowej.

Karpaty

W tym regionie Polski znajduje się  2,6% zasobów przemysłowych ropy naftowej. To jednak w tym regionie zapoczątkowane zostało górnictwo ropy naftowej w Polsce i na świecie. 

Przedgórze karpackie

Przedgórze karpackie - północny pas Karpat polskich i czeskich, są to niższe partie Zewnętrznych Karpat Zachodnich. W tym regionie Polski znajduje się 1,4% zasobów przemysłowych ropy naftowej. 

Eksploatacja

Eksploatacja ropy naftowej w Polsce ma historię sięgającą połowy XIX wieku. W 1854 roku uruchomiono pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej w Bóbrce koło Krosna, a ulice Gorlic rozświetliły pierwsze naftowe lampy uliczne. Historyczna Galicja, która już nie leży w granicach Polski, na początku XX wieku notowała wydobycie ropy sięgające rekordowych 2 mln t/rok, co plasowało ten region (i tym samym ówczesną Polskę) na trzecim miejscu na świecie, po USA i Rosji.

Ropa naftowa eksploatowana jest metodą otworową. Podczas wiercenia świder musi dostać się do tzw. pułapki węglowodorowej, czyli formy zbudowanej ze skał zbiornikowych o wysokiej porowatości, a w górnej części ze skał uszczelniających, uniemożliwiających migrację węglowodorów. To właśnie z niej, w kontrolowanych warunkach, wyprowadza się ropę na powierzchnię. Wszystkie procesy związane z eksploatacją ropy naftowej są sterowane techniką komputerową poprzez nowoczesne technologicznie urządzenia.

W Polsce wydobyciem ropy naftowej zajmują się firmy należące do Grupy Kapitałowej Orlen SA. Są to:

  • Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Oddział w Sanoku - jest kontynuatorem przeszło stuletniej tradycji wydobycia ropy naftowej w Karpatach i na Przedgórzu Karpat. Aktualnie eksploatacja ropy naftowej prowadzona jest na terenie trzech województw południowo-wschodniej Polski: małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego;
  • Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Oddział w Zielonej Górze - zajmuje się zagospodarowaniem i eksploatacją złóż ropy naftowej na terenie czterech województw północnej i zachodniej Polski: pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego, a więc na tzw. Niżu Polskim;
  • LOTOS Petrobaltic S.A. i jego spółka zależna - wydobycie na Bałtyku

W 2022 roku z 52 eksploatowanych złóż ropy naftowej w Polsce tylko trzy mogły poszczycić się wydobyciem przekraczającym 100 tys. t/r. Wydobyto z nich łącznie 593 tys. ton surowca, co stanowiło ponad 72% krajowej podaży. Najbardziej zasobnym, a równocześnie najbardziej wydajnym złożem ropy naftowej było złoże BMB (Barnówko-Mostno-Buszewo) na Niżu Polskim, z którego w 2022 roku pochodziło ponad 32% krajowego wydobycia tego surowca. Na Niżu Polskim znajduje się również drugie pod względem zasobów i wielkości wydobycia złoże  Lubiatów, a trzecim w rankingu jest złoże B8 na szelfie Bałtyku.

 

Wykaz największych eksploatowanych złóż ropy naftowej w Polsce wg stanu na 31.12.2022 r.
Złoże Region Zasoby Wydobycie
tys. ton tys. ton
B3 Bałtyk (szelf) 1 305,19 92,70
B8 3 616,79 154,85

BMB

(Barnówko - Mostno - Buszewo)

Niż 1 791,97 261,79
Lubiatów 615,36 176,86
Dzieduszyce 171,91 19,66
Grabownica Karpaty 37,03 2,39
Wańkowa 41,18 2,81
Pławowice Przedgórze 51,48 3,62
Grobla 10,02 3,36

Więcej szczegółowych informacji o wydobyciu ropy naftowej w Polsce można znaleźć w Bilansie zasobów złóż kopalin w Polsce wg stanu na 31.12.2022 r. wydawanym przez Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy.

Liczba kopalń ropy naftowej w Polsce wg stanu na 31.12.2022 r.

Kopalnia Sanok Zielona Góra  Bałtyk
Kopalnie ropy naftowej 5 1 0
Kopalnie ropy naftowej i gazu ziemnego 11 7 2
Razem 16 8 2

Więcej szczegółowych informacji na temat wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego przez Grupę Orlen można znaleźć w Raporcie zintegrowanym Grupy Orlen za rok 2022.

Polska odegrała niezwykłą rolę w rozwoju górnictwa ropy naftowej na świecie. Pionierami przemysłu naftowego byli założyciele kopalni w Bóbrce: Ignacy Łukasiewicz, Tytus Trzecieski oraz Karol Klobassa-Zrencki. Dzięki ich zgodnej współpracy i zaangażowaniu oraz dużej operatywności powstało pierwsze na świecie wielowymiarowe przedsiębiorstwo naftowe. Aktualnie w Bóbrce działa unikatowe na skalę światową muzeum przemysłu naftowego.

Przeróbka

Ropa wydobyta ze złoża po wstępnym oczyszczeniu jest pierwszym surowcem handlowym, przerabianym następnie w procesie rafinacji na różnego rodzaju produkty naftowe, np. benzyny, oleje napędowe, oleje opałowe, naftę czy mazut. Produkty te są zużywane bezpośrednio lub kierowane do dalszej przeróbki celem uzyskania kolejnych pochodnych.

Ropa naftowa z uwagi na swój bogaty skład poddawana jest skomplikowanym procesom rafinacji, w wyniku których powstaje wiele produktów o szerokim zastosowaniu lub półproduktów poddawanych dalszej przeróbce chemicznej. Pierwszy etap przeróbki surowej ropy naftowej to destylacja frakcyjna, która jest prowadzona przez przemysł rafineryjny. Polega ona na ogrzewaniu ropy naftowej do temperatury powyżej 350°C i wprowadzaniu jej do kolumny, w której para wznosi się i jest schładzana. Różne węglowodory skraplają się na różnych poziomach w zależności od ich temperatury wrzenia i można je pozyskać oddzielnie. W zależności od zakresu temperatury wrzenia danej grupy węglowodorów otrzymuje się różne frakcje, z których powstają docelowe produkty o rożnych zastosowaniach. Mazut, będący pozostałością po destylacji frakcyjnej, jest wykorzystywany w swojej pierwotnej formie lub też otrzymuje się z niego frakcje, z których wytwarza się oleje smarowe zaś pozostałość (gudron) wykorzystywana jest do produkcji asfaltu.

 

 

Przerobem ropy naftowej w Polsce zajmuje się Grupa ORLEN, której łączne moce przerobowe w krajowych rafineriach wynoszą około 23,7 mln ton rocznie, a jej główne rafinerie to:

  • Rafineria ORLEN w Płocku - stanowi jeden z najnowocześniejszych, zintegrowanych zakładów produkcyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej, o mocach przerobowych na poziomie 16,3 mln ton/rok. W jej obrębie odbywa się destylacja ropy naftowej oraz dalsze procesy petrochemiczne;
     
  • Rafineria ORLEN w Gdańsku, która po połączeniu z Grupą LOTOS stała się własnością ORLEN i Saudi Aramco. Łączne moce przerobowe rafinerii wynoszą około 10,5 mln ton/rok i są rozdzielone pomiędzy obu właścicieli zgodnie z udziałem procentowym w strukturze właścicielskiej (70% należy do Polski). Rafineria w Gdańsku specjalizuje się głównie w produkcji paliw i asfaltów;
     
  • pozostałe polskie rafinerie ORLEN Południe zlokalizowane w TrzebiniJedliczu specjalizują się w produkcji biopaliw, biokomponentów, baz olejowych, olejów opałowych, parafin hydrorafinowanych oraz prowadzą regenerację olejów przepracowanych.

W wyniku oczyszczania ropy naftowej do parametrów handlowych uzyskiwane są również takie produkty jak: siarka i mieszanina propan-butan - dokładnie ta, która jest wykorzystywana do napełniania butli gazowych (turystycznych i domowych). 

Transport i magazynowanie

Czy wiesz, że Polska jako członek Unii Europejskiej oraz Międzynarodowej Agencji Energetycznej zobowiązana jest do posiadania stałych strategicznych zapasów ropy i paliw w ilości odpowiadającej co najmniej 90-dniowemu zapotrzebowaniu na te produkty w roku poprzednim.

Transport ropy naftowej do Polski i w jej granicach odbywa się w następujący sposób:

  • rurociągiem surowcowym Przyjaźń z krajów Europy wschodniej, w tym z Rosji - jest to najtańszy sposób transportu surowca,
  • tankowcami z takich krajów, jak Arabia Saudyjska, Nigeria, Norwegia - z wykorzystaniem Naftoportu w Gdańsku,
  • rurociągami produktowymi (na terenie Polski) należącymi do rupy ORLEN oraz Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych PERN,
  • lokalnie również pociągami towarowymi i cysternami samochodowymi

Polska ma dość rozbudowaną sieć rurociągów przesyłowych ropy oraz gotowych produktów o łącznej długości blisko 2,5 tys. km. Rurociąg Przyjaźń to jeden z największych systemów przesyłowych ropy naftowej w Europie i na świecie - łączy on Syberię z Europą Środkową, a jego łączna długość to 5 327 km. Wybudowany został w latach 60. i 70., a jego nitka północna (która ma początek na Białorusi), biegnie przez Białoruś, Polskę i Niemcy. W Polsce posiada 3 odcinki: 

  • wschodni - od Bazy Zbiornikowej w Adamowie (na granicy z Białorusią) do Bazy Surowcowej w Miszewku Strzałkowskim koło Płocka,
  • pomorski - łączy Naftoport w Gdańsku z Bazą Surowcową w Miszewku Strzałkowskim koło Płocka,
  • zachodni - łączy Bazę Surowcową w Miszewku Strzałkowskim koło Płocka ze zbiornikami Schwedt po stronie niemieckiej; jest to kluczowy odcinek rurociągu dla transportu ropy naftowej do Europy Zachodniej, w tym do Niemiec

W minionych latach była to główna droga transportu ropy naftowej z Rosji do Polski. Obecnie - na skutek wojny na Ukrainie i nałożonych sankcji - ilość surowca transportowanego z kierunku rosyjskiego znacznie spadła. Szacuje się, że w 2022 roku połowa ropy naftowej zaimportowanej do Polski trafiła do nas drogą morską. 

Ropa naftowa jest magazynowana poprzez gromadzenie surowca w zbiornikach i magazynach naziemnych lub podziemnych. Podobnie jak gaz ziemny jest magazynowana również w kawernach solnych.

Zastosowanie

Choć może się to wydawać dziwne, jednym ze składników gumy do żucia i większości słodyczy jest ropa naftowa. Może być ona również wykorzystywana do produkcji nawozów, pestycydów i produktów farmaceutycznych. Ponadto poddana obróbce chemicznej (w petrochemiach) ropa może być przekształcona w gumę, tworzywa sztuczne, nylon i różne włókna syntetyczne.

Szeroka gama produktów, jakie powstają w wyniku skomplikowanych procesów technologicznych realizowanych w krajowych rafineriach (w Płocku, Gdańsku, Trzebini i Jedliczu) powoduje, że trudno sobie wyobrazić krajową gospodarkę bez ropy naftowej. Głównymi użytkownikami produktów z ropy naftowej są: szeroko rozumiany transport (samochodowy, kolejowy, lotniczy, morski), przemysł (w tym petrochemiczny), rolnictwo oraz gospodarstwa domowe (głównie olej opałowy i gaz w butlach).

W Polsce cała ropa przetwarzana jest na następujące grupy produktów:

  1. energetyczne: benzyny silnikowe, paliwa odrzutowe JET, oleje napędowe i opałowe, gaz ciekły - będące podstawą współczesnego transportu samochodowego i lotniczego,
     
  2. nieenergetyczne: asfalty, oleje silnikowe, oleje smarowe, smary, parafiny, nafty i rozpuszczalniki.

Dalsze procesy przeróbcze produktów uzyskanych podczas destylacji, realizowane są już w ramach przemysłu petrochemicznego.  W tym sektorze organiczne substancje chemiczne produkowane w Polsce w największych ilościach (w Rafinerii Orelen w Płocku) to aromaty, olefiny, poliolefiny, tworzywa sztuczne, glikole i nawozy. 

Środowisko

Minimalizacja oddziaływania na środowisko wydobycia gazu ziemnego polega na ograniczeniu ilości zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery, wód powierzchniowych i podziemnych oraz gleby.

Budowa i działanie kopalni ropy naftowej może spowodować wystąpienie zagrożeń dla środowiska naturalnego w postaci:

  • zanieczyszczeń gazowych i pyłowych do atmosfery,
  • wytwarzania odpadów stałych i płynnych,
  • zanieczyszczeń gruntu, wód powierzchniowych i podziemnych,
  • wytwarzania ścieków technologicznych,
  • hałasu oraz innych aspektów mających wpływ na środowisko (np. odory). 

Eksploatacja ropy naftowej w sposób najbardziej istotny może wpływać na powietrze atmosferycznne, a źródła emitowanych gazów i pyłów mogą mieć różne pochodzenie. W wyniku działalności kopalni mogą być emitowane składniki gazowe płynów złożowych (głównie metan i inne węglowodory oraz lotne składniki ropy naftowej) lub gazy spalinowe i pyły (tlenek i dwutlenek węgla, tlenki azotu i siarki oraz węglowodory alifatyczne). Najgroźniejszy spośród gazów emitowanych podczas eksploatacji ropy naftowej jest siarkowodór. Jest to jedno z zagrożeń naturalnych występujących w górnictwie otworowym

Dla środowiska wodno-gruntowego największe zagrożenie stanowią wody złożowe, których ilość zwiększa się wraz z czasem trwania eksploatacji danego złoża. Wody złożowe są solankami o wysokiej mineralizacji (zawierają jony Na, Cl, Ca oraz kationy metali, w tym ciężkich), zawierające dodatkowo substancje ropopochodne, związki organiczne i związki chemiczne stosowane podczas wykonywania odwiertu (tzw. płuczka wiertnicza). Wody te - ze względu na koszty uzdatniania - są ponownie zatłaczane do złoża. Zagrożenie stanowią jednak tylko wtedy, gdy nie są właściwie rozpoznane lokalne warunki hydrogeologiczne. Zagrożeniem dla środowiska wodno-gruntowego są również wycieki substancji ropopochodnych. Skażenie tego rodzaju występuje w pobliżu odwiertów eksploatacyjnych oraz miejsc przepompowywania ropy. Zazwyczaj są one bardzo niewielkie, punktowe. 

Każdorazowo podejmowane są działania mające na celu minimalizację potencjalnego negatywnego wpływu na otoczenie, w tym środowisko naturalne, zwłaszcza ukierunkowane na redukcję emisji gazów z pochodni i rurociągów. Dla ochrony powietrza atmosferycznego stosuje się również systemy detekcji gazów palnych (metan, propan) oraz gazów toksycznych (np. siarkowodór). Również w zakresie ochrony wód i gruntów powszechnie stosuje się wiele rozwiązań mających na celu ograniczenie niekontrolowanych wycieków. 

Zgodnie z krajowym i unijnym prawem uwzględnienie uwarunkowań środowiskowych przy opracowaniu planu zagospodarowania złoża węglodorów jest koniecznością. W planie zagospodarowania złoża należy scharakteryzować potencjalne zagrożenia dla środowiska naturalnego, zidentyfikować wszystkie możliwe źródła zanieczyszczeń, określić ich ilość i plan monitoringu. Plan powienien zawierać również przewidywane działania naprawcze w przypadku wystąpienia zanieczyszczenia środowiska. 

Przedsiębiorca górniczy eksploatujący ropę naftową musi zatem działać wg ściśle określonych w Polsce przepisów prawa. Te nakładają również na niego obowiązek rekultywacji. Pojęcie rekultywacji zdefiniowane zostało w Ustawie z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Zgodnie z ustawą jest to nadanie lub przywrócenie gruntom zdegradowanym lub zdewastowanym wartości użytkowych lub przyrodniczych przez właściwe ukształtowanie rzeźby terenu, poprawienie właściwości fizycznych i chemicznych, uregulowanie stosunków wodnych, odtworzenie gleb, umocnienie skarp oraz odbudowanie lub zbudowanie niezbędnych dróg. Zabiegom rekultywacyjnym podlegają wszystkie grunty przekształcone przez kopalnię; działania te stanowią najważniejszą działalność przedsiębiorcy górniczego po zakończeniu eksploatacji kopaliny.

W przypadku wydobycia ropy naftowej procesy rekultywacyjne polegąją głównie na likwidacji odwiertów eksploataycyjnych. Wówczas każdorazowo dokonuje się rekultywacji gruntów, które następnie są przekazywane właścicielom nieruchomości gruntowych. Elementy likwidowanej infrastruktury, które mogą być powtórnie wykorzystywane, są przekazywane do dalszego wykorzystania.

Materiały źródłowe

  1. Galos K. (red.), 2021 - Surowce mineralne Polski. Ropa naftowa i gaz ziemny. Wyd. IGSMiE PAN, Kraków
  2. Galos K., Lewicka E. (red.), 2023 - Gospodarka surowcami mineralnymi w Polsce w latach 2013-2022. Wyd. IGSMiE PAN, Kraków
  3. Szuflicki M., Malon A., Tymiński M. (red.), 2023 - Bilans zasobów złóż kopalin w Polsce wg stanu na 31 XII 2022 r. Wyd. PIG-PIB, Warszawa
  4. Strona korporacyjna https://pgnig.pl/
  5. Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. I. Łukasiewicza w Bóbrce https://bobrka.pl/
Slide 1 Content

Polityka Plików Cookies - dowiedz się więcej... [Akceptuję]