O nas
Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią to jeden z 68 samodzielnych instytutów naukowo-badawczych działających w strukturze Polskiej Akademii Nauk.
IGSMiE PAN to istotny podmiot, współkształtujący postęp naukowy i badawczy w obszarze gospodarki surowcami mineralnymi i energią w kraju i za granicą. Badania wykonywane w Instytucie charakteryzuje interdyscyplinarność i kompleksowy charakter. Są one prowadzone w pełnym cyklu, od badań podstawowych do aplikacji. W profil naukowy Instytutu wpisują się następujące obszary badawcze:
,
W Instytucie funkcjonują również trzy laboratoria:
- geotermalne – ośrodek zamiejscowy w Bańskiej Niżnej-Białym Dunajcu,
- geofizyki inżynierskiej,
- badań środowiskowych.
Aktualnie pion naukowy Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN tworzy pięć zakładów, a w ich obrębie czternaście pracowni specjalistycznych. Pozostali pracownicy stanowią wsparcie kadry naukowej w zakresie naukowo-technicznym oraz obsługi administracyjnej. W ramach Zakładu Gospodarki Zasobami Mineralnymi funkcjonuje Pracownia Polityki Surowcowej, której członkowie są autorami portalu "Geologia, górnictwo i surowce dla społeczeństwa".
Pracownię Polityki Surowcowej stanowi zespół specjalistów z zakresu analizy strategii zarządzania surowcami mineralnymi w kraju i na świecie. Pracownicy posiadają kompetencje w zakresie wykonywania due dilligence technicznych, środowiskowych zakładów górniczych oraz oceny zasobów.
Do zadań Pracowni Polityki Surowcowej należą:
- gospodarka surowcami mineralnymi w kraju i na świecie – analiza rynków surowcowych, bilansowanie gospodarki surowcami, prognozowanie rozwoju krajowej gospodarki surowcami mineralnymi,
- polityki i strategie surowcowe Polski i Unii Europejskiej,
- zasady racjonalnej gospodarki złożami kopalin oraz ich waloryzacji i ochrony,
- metody wyceny złóż kopalin oraz projektów górniczych,
- ekonomiczne, formalno-prawne, techniczne, technologiczne i środowiskowe uwarunkowania pozyskiwania surowców mineralnych ze źródeł pierwotnych, wtórnych i odpadowych,
- strategiczne oceny oddziaływania na środowisko oraz oceny oddziaływania na środowisko zakładów górniczych i innych obiektów przemysłu surowców mineralnych,
źródła, charakterystyka mineralogiczno-technologiczna oraz możliwości użytkowania surowców skalnych oraz mineralnych surowców odpadowych i towarzyszących.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO KONTAKTU !!!