Co warto zobaczyć?

Jeśli jesteś Uczniem, Nauczycielem lub po prostu Turystą, którym kieruje ciekawość poznania naszego kraju, jego przyrody, kultury i historii przemysłu górniczego, to skorzystaj z poniższych informacji i już teraz zaplanuj wycieczkę.

Przedstawiamy Ci miejsca warte zobaczenia. Ich listę będziemy stopniowo uzupełniać. Chętnie poznamy także Twoją opinię na temat wymienionych atrakcji, jeśli uda Ci się je odwiedzić. Jeżeli znasz miejsca, których nie ma w poniższym zestawieniu, a mają związek z historią górnictwa i przetwórstwa surowców mineralnych w Polsce – również napisz do nas. Czekamy na listy pod adresem: edukacja.surowcowa@min-pan.krakow.pl

Ciekawe miejsca

Znajdź miejsce, gdzie górnictwo staje się relaksem.

Zaproponowane poniżej miejsca stworzył człowiek – często wspólnie z naturą – ale nie byłoby to możliwe bez działalności górniczej w przeszłości.

Na liście znajdziesz miejsca związane z dawną eksploatacją kopalin – podziemną, odkrywkową, a nawet otworową. Dzisiaj zagospodarowane turystycznie dają możliwość poznania znaczenia górnictwa w historii i obecnie. Stanowią także świetny poligon do nauki geografii i doskonałą propozycję nieszablonowych szkolnych wycieczek. Wskazujemy też miejsca dostępne turystycznie związane z obecną działalnością górniczą bądź takie, w których można poszerzyć wiedzę o surowcach mineralnych na dalszym etapie ich przetwarzania - związane z hutnictwem żelaza, produkcją szkła, czy po prostu muzea poświęcone konkretnym surowcom, np. muzeum bursztynu lub muzeum miedzi.

Być może niektóre z nich znajdują się w Twojej okolicy i pozwolą Ci poznać historię miejsca, w którym żyjesz i mieszkasz. 

Obiekt Opis Lokalizacja Link
Kopalnia Uranu Kletno

Trasa podziemna – 400 m chodników, sztolnia w nieczynnej i największej kiedyś kopalni uranu.

woj. dolnośląskie

Kletno

Google Maps

Grupy zorganizowane i turyści indywidualni, zwiedzanie z przewodnikiem, warsztaty geologiczne
Muzeum Miedzi Muzeum gromadzi zbiory związane z wydobyciem, przeróbką i zastosowaniem miedzi (minerały miedzi z całego świata, dawny i współczesny miedzioryt, zabytki techniki z zakresu górnictwa i hutnictwa miedzi, dawne i współczesne rzeźby kameralne z brązu, wyroby artystyczne i użytkowe z miedzi i jej stopów, kolekcja sztuki art déco), polskim złotnictwem współczesnym oraz historią Legnicy i regionu legnickiego.

woj. dolnośląskie

Legnica

Google Maps

Oferta edukacyjna
Dawna Kopalnia Nowa Ruda Podziemna Trasa Turystyczna – Kopalnia Węgla powstała w 1996 roku, wtedy jako Muzeum Górnictwa. Jeszcze gdy w Nowej Rudzie działała kopalnia, narodziła się idea zachowania jej części w formie muzeum. Miało ono przypominać o noworudzkim dziedzictwie, przekazywać je kolejnym pokoleniom, które nie zetknęły się z kopalnią i być ważnym punktem na kulturalnej mapie Nowej Rudy i Kotliny Kłodzkiej.

woj. dolnośląskie

Nowa Ruda

Google Maps

Cennik i oferta
Kopalnia Złota w Złotym Stoku Kopalnia Złota w Złotym Stoku to wielki obszar w Kotlinie Kłodzkiej z atrakcjami corocznie odwiedzanymi przez tysiące turystów z różnych części świata. To wyjątkowa polska Kopalnia Złota, która skradła serca wszystkich miłośników rodzimego podróżowania połączonego z odkrywaniem zjawiskowych miejsc.

woj. dolnośląskie

Złoty Stok

Google Maps

Oferta dla grup i szkół

Zwiedzanie indywidualne

Kopalnia Złota Aurelia Długość trasy udostępnionej turystom wynosi ok. 100 m. Sztolnia wykuta została w twardej skale diabazowej, w której widać nacieki rudy żelaza. Od głównego chodnika odchodzą liczne boczne korytarze oraz szyb wentylacyjny, zamieszkały przez nietoperze.

woj. dolnośląskie

Złotoryja

Google Maps

Czynna od maja do września !!!

Cennik i oferta

Muzeum Górnictwa Uzdrowiskowego Muzeum Zdrojowe, znane także jako Muzeum Górnictwa Uzdrowiskowego, powstało w 2014 roku, w związku z przypadającą na ten rok 260. rocznicą ocembrowania w Świeradowie pierwszych źródeł wód mineralnych. Ekspozycja przedstawia w jaki sposób były wykorzystywane źródła wód mineralnych, w tym radonowych, od początku ich powstania, a także samą historię uzdrowiska.

woj. dolnośląskie

Świeradów-Zdrój

Google Maps

Zwiedzanie

Kopalnia Podgórze w Kowarach

Podziemna trasa turystyczna w nieczynnej kopalni uranu - około 1600 metrów. Trasa ekstremalna możliwa do zwiedzania po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji - długość trasy liczy ok. 3000 m, czas do 3 godzin, temperatura ok. 8 stopni, wilgotność powietrza ok. 97%. Trasa nurkowa dostępna wyłącznie dla nurków jaskiniowych, posiadających odpowiednie kwalifikacje oraz doświadczenie, obejmuje ponad 20 km zalanych wyrobisk Kopalni Podgórze. 

woj. dolnośląskie

Kowary

Google Maps

Oferta dla grup

Sztolnie Kowary Kopalnia Liczyrzepa

Podziemna Trasa Turystyczno-Edukacyjna związana ze ściśle tajną historią wydobycia U-238. Jest to jedna z ponad dwudziestu sztolni Zakładów Przemysłowych R-1, zajmujących się poszukiwaniem oraz pozyskiwaniem i wysyłaniem rudy uranowej do b. ZSRR. Opowiada o historii górnictwa kowarskiego związanego przez ponad 800 lat z wydobywaniem minerałów, kruszców, żelaza, srebra oraz rudy uranu.

woj. dolnośląskie

Kowary

Google Maps

Oferta dla grup
Georetum przy Arboretum Wojsławice Georetum znajduje się na terenie Arboretum w Wojsławicach. Jest to kolekcja skał i minerałów różnego pochodzenia wyeksponowana na otwartej przestrzeni.

woj. dolnośląskie

Wojsławice

Google Maps

Godziny otwarcia i cennik
Sudecka Zagroda Edukacyjna - Centrum Edukcaji o Ziemi Sudecka Zagroda Edukacyjna to nowoczesne, interaktywne centrum edukacji, w którym dowiecie się więcej o fascynującej przeszłości Ziemi. Mieści się w sercu Geoparku UNESCO Krainy Wygasłych Wulkanów, czyli w regionie Gór i Pogórza Kaczawskiego

woj. dolnośląskie

Dobków

Google Maps

Oferta edukacyjna
Czaple - Wioska Piasku i Kamienia Wioska posiada ofertę dla turysty, która opiera się i wykorzystuje swoje geologiczne zasoby naturalne: piasek i kamień. Podczas wycieczek zorganizowanych przez instruktorów turystyki górskiej zwiedzić można zakład obróbki kamienia, żwirownię, kamienną bramę, a także jeden z najstarszych czynnych kamieniołomów w Polsce liczący ponad 500 lat. W ofercie są także gry i zabawy prowadzone przez certyfikowanych animatorów.

woj. dolnośląskie

Czaple

Google Maps

Oferta
Muzeum Geologiczne Uniwersytetu Wrocławskiego Obecnie kolekcja Muzeum liczy ponad 20.000 okazów o znacznej wartości naukowej i dydaktycznej. Zgromadzone są one w pięciu zbiorach: regionalnym, stratygraficznych: paleozoologicznym i paleobotanicznym, dydaktycznym oraz szlifów i preparatów. Zbiór regionalny zawiera okazy skalne: petrograficzne, tektoniczne, sedymentologiczne i złożowe, w przewadze z Dolnego Śląska. Jego główna część została zgromadzona po 1945 roku i stanowi dokumentację budowy geologicznej Sudetów i ich przedpola.

woj. dolnośląskie

Wrocław

Google Maps

 

Oferta edukacyjna
Podziemna Trasa Edukacyjna po nieczynnej kopalni niklu, chryzoprazu i opalu Unikatowe miejsce na świecie, ze względu na wyjątkowe występujące tutaj wysoko cenione kamienie jubilerskie, takie jak zielone chryzoprazy, wielobarwne opale i czerwone karneole.

woj. dolnośląkie

Szklary

Google Maps

Szczegóły zwiedzania
Centrum Nauki, Kultury i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu Centrum Nauki, Kultury i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu to największa atrakcja turystyki poprzemysłowej w Polsce, mieszcząca się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia („Thorez”). Zakończona w 2014 roku rewitalizacja największej, wałbrzyskiej kopalni zatrudniającej w szczycie swej działalności kilka tysięcy pracowników umożliwiła powstanie wyjątkowego obiektu na turystycznej mapie Polski. Obecnie to 4,5 hektara zabytkowych obiektów poprzemysłowych, wzbogaconych o autentyczne wyposażenie obejmujące zabezpieczony i udostępniony zwiedzającym kopalniany park maszynowy.

woj. dolnośląskie

Wałbrzych

Google Maps

 

Oferta edukacyjna dla grup zorganizowanych
Geopark Łuk Mużakowa Łuk Mużakowa to unikatowa w skali światowej struktura geologiczna, która szczycić się może mianem Światowego Geoparku UNESCO. Znajdujące się w głębi Łuku Mużakowa pokłady węgli brunatnych i innych skał, ułożone są niemal pionowo, budując zróżnicowane formy geologiczne. Płytkie zaleganie wyciśniętych pokładów umożliwiało rozwój podziemnego i odkrywkowego górnictwa węgli brunatnych i kopalin towarzyszących, które trwało tutaj ponad 110 lat.

woj. lubuskie

Łęknica

Google Maps

Szczegóły dotyczący możliwości organizacji wycieczek

Zabytkowa Kopalnia Kredy w Chełmie - Podziemia Kredowe

To unikatowy na skalę światową labirynt podziemnych korytarzy wykutych w skale kredowej, której złoża zalegają obficie pod powierzchnią miasta. Ciągną się one pod całym Starym Miastem na kilku kondygnacjach. Wydobycie kredy do celów gospodarczych miało miejsce już w średniowieczu.

woj. lubelskie

Chełm

Google Maps

Zwiedzanie
Kopalnia Soli Wieliczka

Zabytkowa kopalnia soli, działająca od XIII w. Wpisana w 1978 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Trasy turystyczna i górnicza dostępne dla osób indywidualnych i dla grup. Specjalne wycieczki organizowane są dla szkół.

woj. małopolskie

Wieliczka

Google Maps

Dla grup

Dla szkół

Kopalnia Soli Bochnia

Zabytkowa kopalnia soli, wykorzystywana od XIII w. Obiekt z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecnie udostępniona jest trasa turystyczna i trasa historyczna wraz z podziemną przeprawą łodziami. Istnieje możliwość przejazdu podziemną kolejką. Historia wydobycia w kopalni przedstawiona jest poprzez Ekspozycję Multimedialną.

woj. małopolskie

Bochnia

Google Maps

Zwiedzanie kopalni

Dla szkół

Kopalnia Wiedzy o Cynku Wystawa multimedialna zorganizowana w przestrzeni zabytkowego budynku administracyjnego byłej kopalni cynku i ołowiu Ulisses – własność Zakładów Górniczo-Hutniczych Bolesław. Wokół budynku udostępniono park maszyn górniczych.

woj. małopolskie

Bukowno

Google Maps

Zwiedzanie jest bezpłatne!!!

Kopalnia Wiedzy o Cynku

 

Krakowska Huta Szkła 

Pokazy ręcznego formowania szkła oraz ekspozycja muzealna szkła w Krakowie. Przemysł i sztuka w latach 1931–1998.

woj. małopolskie

Kraków

Google Maps

Zwiedzanie
Muzeum Geologiczne PIG-PIB Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie istnieje już 100 lat. W swoich zbiorach, wliczając w to także filie w oddziałach terenowych, przechowuje i eksponuje pełny zakres materiałów naukowych dotyczących budowy geologicznej Polski. Różnorodność ekspozycji zainteresuje każdego: bogate kolekcje skał, liczne okazy minerałów i skamieniałości ułożone są w tematyczne wystawy.

woj. mazowieckie

Warszawa

Google Maps

Oferta edukacyjna
JuraPark Krasiejów JuraPark Krasiejów – muzeum paleontologiczne połączone z parkiem rozrywki, umieszczone na wciąż aktywnym terenie wykopalisk paleontologicznych w Krasiejowie.

woj. opolskie

Krasiejów

Google Maps

 

JuraPark Krasiejów
Muzeum Gazownictwa
w Paczkowie
Muzeum Gazownictwa w Paczkowie to unikatowe i ciekawe sale ekspozycyjne, które przenoszą zwiedzającego do przełomu XIX i XX wieku. W muzeum zostało wyeksponowane niemal wszystko, co związane jest z gazownictwem klasycznym. Jest to nie tylko zachowany ciąg technologiczny produkcji gazu z węgla, ale również pokaźna ilość sprzętu gospodarstwa domowego zasilanego gazem. Muzeum posiada prawdopodobnie największą kolekcję gazomierzy w Europie – ponad 600 sztuk, która została wyeksponowana w zabytkowym zbiorniku gazu z 1902 roku.

woj. opolskie

Paczków

Google Maps

Godziny otwarcia i cennik

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza Muzeum znajduje się na terenie najstarszej na świecie i nadal działającej kopalni ropy naftowej, w której zachowały się dwa oryginalne szyby naftowe z XIX wieku.

woj. podkarpackie

Bóbrka

Google Maps

Oferta edukacyjna

Godziny otwarcia i cennik

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie Interaktywne pokazy produkcji i zdobienia szkła, w których turyści mogą brać czynny udział. Sale wystawowe z ekspozycjami prezentującymi szkło artystyczne oraz użytkowe.

woj. podkarpackie

Krosno

Google Maps

Zwiedzanie
Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego

Muzeum gromadzi geologiczne okazy siarki rodzimej, dokumentacje techniczne, fragmenty maszyn i urządzeń pracujących niegdyś w głębinowych, odkrywkowych i otworowych kopalniach siarki, pamiątki, mundury górnicze, fotografie archiwalne, dokumentując historię wydobycia i przetwórstwa siarki, zarówno w dawnych polskich ośrodkach eksploatacji siarki, jak i w Tarnobrzeskim Zagłębiu Siarkowym.

woj. podkarpackie

Tarnobrzeg

Google Maps

Szczegóły zwiedzania
Krzemionki Opatowskie Trasa turystyczna o długości 1,5 km z kilkusetmetrowym fragmentem podziemnym, prezentującym działające tu w okresie neolitu i we wczesnej epoce brązu kopalnie krzemienia pasiastego. Wystawy muzealne multimedialne i rekonstrukcja pradziejowej osady. Obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2019 r.

woj. świętokrzyskie

Krzemionki

Google Maps

Zwiedzanie wymaga wcześniejszej rezerwacji!

Centrum Tradycji Hutnictwa  Centrum Tradycji Hutnictwa w Ostrowcu Świętokrzyskim przybliża zwiedzającym hutnicze tradycje miasta i regionu. Stała ekspozycja prowadzi zwiedzających przez historię ostatnich dwóch tysięcy lat, ukazując aktywność przemysłową w Dolinie rzeki Kamiennej.

woj. świętokrzyskie

Ostrowiec Św.

Google Maps

Zwiedzanie
Rezerwat Przyrody i Amfiteatr Kadzielnia Amfiteatr Kadzielnia znajduje się w południowej części wyrobiska Kadzielnia, po południowo-wschodniej stronie rezerwatu geologicznego o tej samej nazwie. Eksploatacja w kamieniołomie trwała do początku lat 60. XX wieku, a historia wydobycia surowca na potrzeby przemysłu wapienniczego sięga przeszło 200 lat.

woj. świętokrzyskie

Kielce

Google Maps

O amfiteatrze

O rezerwacie

Geonatura Kielce - Centrum Geoedukacji

Obiekt zlokalizowany jest w południowo-wschodniej części rezerwatu Wietrznia i stanowi ważną atrakcję geoturystyczną na trasie Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego. To miejsce, gdzie w przystępny sposób przekazywana jest wiedza geologiczna i geograficzna, z wykorzystaniem nowoczesnych metod i narzędzi edukacyjnych.

woj. świętokrzyskie

Kielce

Google Maps

Rezerwacja

 

Muzealna Izba Górnictwa Kruszcowego w Miedziance

Muzealna Izba Górnictwa Kruszcowego w Miedziance powstała w 2008 roku. Prowadzi działalność polegającą na gromadzeniu i naukowym opracowywaniu zbiorów oraz ich udostępnianiu do celów edukacyjnych i turystycznych. Tematyka zbiorów dotyczy górnictwa kruszcowego i skalnego regionu chęcińskiego oraz obszarów przyległych
tzw. Białego Zagłębia.

woj. świętokrzyskie

Miedzianka

Google Maps

Oferta dla grup i szkół

Zwiedzanie wymaga wcześniejszej rezerwacji!

Przyrodnicza ścieżka edukacyjna "Kopalnia przywrócona naturze” Przyrodnicza ścieżka edukacyjna „Kopalnia przywrócona naturze” powstała w 2013 roku na terenie dawnego wyrobiska Lipówka w Rudnikach, wykorzystywanego do 1989 r. przez Cementownię Rudniki jako źródło wapienia (główny surowiec w produkcji cementu). Obszar ten charakteryzuje się wyjątkowymi walorami widokowymi oraz bogactwem i różnorodnością przyrody.

woj. śląskie

Rudniki

Google Maps

BEZPŁATNY DOSTĘP!!!

Materiały edukacyjne

Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza  Kompleks turystyki poprzemysłowej z dzisięcioma kilometrami podziemnych tras turystycznych na pięciu poziomach podziemnych, podziemny spływ łodzią, podziemny park maszyn górniczych, najgłębiej w kraju położona trasa turystyczna związana z górnictwem węglowym i inne atrakcje.

woj. śląskie

Zabrze

Google Maps

Bogata oferta edukacyjna od przedszkolaka do ucznia szkoły ponadpodstawowej

Zabytkowa Kopalnia Ignacy  Podziemna trasa turystyczna na terenie dawnej kopalni węgla kamiennego Hoym na poziomie 600 m pod powierzchnią ziemi.

woj. śląskie

Rybnik

Google Maps

Oferta dla szkół
 Muzeum Śląskie Muzeum na terenie byłej kopalni węgla prezentuje swoje zbiory nawet na głębokości 14 metrów pod powierzchnią terenu. Związane z górnictwem, dziedzictwem regionu, wielokulturowością, podkreślające rolę przemysłu, przy jednoczesnym uznaniu dorobku intelektualnego i artystycznego Śląska.

woj. śląskie

Katowice

Google Maps

Zajęcia dla szkół i przedszkoli
Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga Podziemna trasa korytarzy o długości 1740 m na głębokości 40 m pod ziemią – pozostałość po dawnej kopalni srebra, ołowiu i cynku Fryderyk. Nowoczesne centrum edukacji o tarnogórskim górnictwie kruszcowym. Obiekt z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Sztolnia Czarnego pstrąga – przepływ łodziami na trasie o długości 270 m.

woj. śląskie

 Tarnowskie Góry

Google Maps

Wycieczki dla szkół

 

Geosfera Jaworzno Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej w niecce dawnego kamieniołomu wapieni triasowych Sodowa Góra. Na trasie spacerowej o długości 2,24 km można zobaczyć odsłonięte formacje skalne – węglanowe utwory triasowe wraz ze skamieniałościami fauny, liczne struktury geologiczne i geomorfologiczne.

 woj. śląskie

Jaworzno

Google Maps

Wstęp na teren Ośrodka bezpłatny
Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie Trasa w wyrobiskach podziemnych, wydrążonych w latach 1974-1976, pokazująca dzieje i rozwój górnictwa rudnego w Polsce.

woj. śląskie

Częstochowa

Google Maps

Oferta edukacyjna

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Pierwsze w polsce muzeum prezentujące na przykładach hut: Kościuszko, Bismarck, Królewska i Batory, historię hutnictwa żelaza i stali z czasów rewolucji przemysłowej; wystawa stała (Królestwo żelaza) oraz wystawy czasowe.

woj. śląskie

Chorzów

Google Maps

Zwiedzanie grupowe i z przewodnikiem, konieczna wcześniejsza rezerwacja

Kopalnia Ćwiczebna Muzeum Miejskiego Sztygarka 

Podziemna trasa turystyczna składająca się z 3 poziomów kopalni udostępniona do zwiedzania w 2010 roku. Prezentuje to, w jaki sposób szkolono w ramach praktyk uczniowskich średnią kadrę górniczą. Można w niej obejrzeć stanowiska szkoleniowe z zakresu mechaniki i elektryki oraz zabezpieczania wyrobisk górniczych za pomocą specjalistycznych obudów.

woj. śląskie

Dąbrowa Górnicza

Google Maps

zwiedzanie

CARBONARIUM Instytut Dziedzictwa i Dialogu – Łaźnia Moszczenica

Wielofunkcyjna przestrzeń postindustrialna w Jastrzębiu-Zdroju powstała w budynku byłej łaźni górniczej. To także marka główna publicznej instytucji kultury – Instytutu Dziedzictwa i Dialogu – Łaźnia Moszczenica.
Placówka łączy dziedzictwo, kulturę, sztukę, rozrywkę, biznes i turystykę. Sercem Łaźni jest Carbonarium – wystawa stała o węglu w kontekście nauki, przyrody, historii i przemysłu. To miejsca przypominania i upowszechniania historii miasta, regionu oraz kraju, a także przestrzeń debaty publicznej, wsparcia przedsiębiorstw i lokalnego rozwoju gospodarczego.

woj. śląskie

Jastrzębie-Zdrój

Google Maps

Bogata oferta edukacyjna od przedszkolaka do ucznia szkoły ponadpodstawowej
Kopalnia Soli Kłodawa Trasa turystyczna 600 metrów pod ziemią. Trwający ponad 2,5 godziny program zwiedzania obejmuje prelekcję dotyczącą historii powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli, zjazd pod powierzchnię ziemi oraz przejście wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi.

woj. wielkopolskie

Kłodawa

50 km na wschód od Konina

Google Maps

NIE jest dostępna dla dzieci poniżej 7 roku życia!!!

Zwiedzanie

Muzeum Stanisława Staszica

Misją Muzeum Stanisława Staszica w Pile jest zgromadzenie, opisanie i zachowanie spuścizny po Staszicu, upowszechnianie jego myśli i dzieł, popularyzacja postawy staszicowskiej jako wzorca służby publicznej, ofiarności i stosunku do drugiego człowieka. Stanisław Staszic powszechnie nazywany jest "Ojcem polskiej geologii".

woj. wielkopolskie

Piła

Google Maps

Zwiedzanie
Muzeum Bursztynu Prywatne muzeum w nadmorskim Jarosławcu, otwarte w 2014 roku; przedstawia historię powstania bursztynu bałtyckiego, inkluzji w bursztynie oraz dokumentuje złoża bursztynu w Polsce i na świecie.

woj. zachodniopomorskie

Jarosławiec

Google Maps

Zwiedzanie

Mapy

'

Miejsca dostępne turystycznie związane działalnością górniczą i przetwórstwem surowców mineralnych

'

Województwo opolskie

Warto tu zajrzeć do:

JuraParku Krasiejów

Muzeum Gazownictwa w Paczkowie

Województwo lubuskie

Warto zobaczyć w woj. lubuskim:

Geopark Łuk Mużakowa

Województwo wielkopolskie

W województwie wielkopolskim znajduje się najgłębiej położona trasa turystyczna w Polsce Kopalnia Soli Kłodawa oraz Muzeum Stanisława Staszica -  "Ojca polskiej geologii".

Województwo małopolskie

W województwie małopolskim koniecznie należy zajrzeć do:

Kopalni Soli Wieliczka

Kopalni Soli Bochnia

Kopalni Wiedzy o Cynku

Krakowska Huta Szkła

Województwo lubelskie

W województwie lubelskim odwiedzić można Zabytkową Kopalnię Kredy w Chełmie - Podziemia Kredowe.

Województwo zachodniopomorskie

W województwie zachodniopomorskim warto odwiedzić:

Muzeum Bursztynu

Województwo łódzkie

W województwie łódzkim można odwiedzić:

Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów

Województwo mazowieckie

W województwie mazowieckim warto odwiedzić:

Muzeum Geologiczne PIG-PIB

Slide 1 Content

Polityka Plików Cookies - dowiedz się więcej... [Akceptuję]